Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю

Дата: 02.08.2022 15:16

Щороку, 30 липня світ відзначає Всесвітній день протидії торгівлі людьми.

З цієї нагоди 28 липня 2022 року Рівненським районним відділом №3 філії ДУ «Центр пробації» в Рівненській області, спільно з КУ « Центр надання соціальних послуг» Костопільської міської ради та Костопільського бюро правової допомоги Рівненського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги було проведено захід, спрямований підвищення рівня обізнаності людей по питаннях, що стосуються торгівлі людьми.

Найважливішими міжнародно-правовими документами, які спрямовані на протидію торгівлі людьми, є «Протокол про попередження і припинення торгівлі людьми, особливо жінками і дітьми, і покарання за неї, що доповнює Конвенцію ООН проти транснаціональної організованої злочинності» 2000 року і «Конвенція Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми» 2005 року.

Цими документами визначено основні поняття торгівлі людьми, окреслено коло суспільно небезпечних діянь, які підлягають обов’язковій криміналізації, передбачено основні стандарти запобігання, протидії торгівлі людьми, зокрема з метою експлуатації праці, а також захисту та реабілітації жертв цього злочину.

Стаття 149 КК України, встановлює кримінальну відповідальність за торгівлю людиною, так само як за вербування, переміщення, переховування, передачу або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням примусу, викрадення, обману, шантажу, матеріальної чи іншої залежності потерпілого, його уразливого стану або підкупу третьої особи, яка контролює потерпілого, для отримання згоди на його експлуатацію.

Злочин може виражатися у таких формах:

• продаж людини;
  • інша платна передача або одержання людини;
  • вербування, переміщення, переховування людини.

Торгівля людиною, так само як вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, з використанням примусу, викрадення, обману, шантажу, матеріальної чи іншої залежності потерпілого, його уразливого стану або підкупу третьої особи, яка контролює потерпілого, для отримання згоди на його експлуатацію, - караються позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Дії, передбачені частиною першою статті 149 КК України, вчинені щодо неповнолітнього або щодо кількох осіб, або повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням службового становища, або поєднані з насильством, яке не є небезпечним для життя чи здоров’я потерпілого чи його близьких, або з погрозою застосування такого насильства, караються позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

Дії, передбачені частиною першою або другою цієї статті, вчинені щодо неповнолітнього його батьками, усиновителями, опікунами чи піклувальниками, або вчинені щодо малолітнього, або організованою групою, або поєднані з насильством, небезпечним для життя або здоров’я потерпілого чи його близьких, або з погрозою застосування такого насильства, або якщо вони спричинили тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від восьми до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна або без такої.

Рівненський районний відділ №3 філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області наголошує, що відповідно до ст.4 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», нікого не можна тримати в рабстві або в підневільному стані, а розділ ІІ Конституції України визначає, що  громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, а держава гарантує захист прав і свобод людини і громадянина.

Рівненський районний відділ №3

Філії ДУ «Центр пробації» у Рівненській області