Головинська територіальна громада
Рівненського району Рівненської області

АЛІМЕНТИ НА УТРИМАННЯ НЕПРАЦЕЗДАТНИХ БАТЬКІВ

Дата: 27.04.2023 11:21
Кількість переглядів: 608

Фото без опису

 

Стеттею 51 Конституції України закріплено обов'язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Крім того, статтею 202 Сімейного кодексу України передбачено, що повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними громадянами є особи, які досягли встановленого законодавством віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону.

Аліменти на утримання батьків можуть виплачуватись у добровільному порядку. Тобто повнолітні діти та батьки за бажанням можуть укласти договір про сплату аліментів на батьків. У випадку, якщо повнолітні діти не надають матеріальну допомогу добровільно, батьки мають право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.

Важливо, якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає.

Дочка, син крім сплати аліментів зобов'язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.

Дочка, син можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати матір, батька та обов'язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що:

- мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків;

- мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків.

Суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред'явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.

У виняткових випадках обов'язок утримувати батьків може покладатися не лише на повнолітніх дітей. Так, якщо мати, батько є тяжко хворими, особами з інвалідністю, а дитина (особа до досягнення нею повноліття) має достатній дохід (заробіток), суд може постановити рішення про стягнення з неї одноразово або протягом певного строку коштів на покриття витрат, пов'язаних з лікуванням та доглядом за ними.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь